A TEMI megalakulásának 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepség az FMH-ban
A Fővárosi Művelődési Házban, 2015 november 25.-én, A TEMI megalakulásának 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen megjelentek a szervezet mai, és egykori vezetői, munkatársai és támogatói, akik egy meghitt, ebéddel egybekötött beszélgetésen felevenítették az elmúlt 25 év legfontosabb történéseit. Az ünnepi zenét a Vasutas Zeneiskola Pro Musica Kamarazenekara szolgáltatta.
A TEMI 25 éve
A rendszerváltás előtt a szakszervezetek kezelésében és működtetésében, nagyvállalatok támoga-tásával országosan 250 művelődési ház, könyvtár és művészegyüttes végezte kulturális tevékeny-ségét.
A rendszerváltást követően ezek a fenntartók, működtetők megszűntek, vagy a továbbiakban - igen kevés kivételtől eltekintve - nem vállalták a közművelődési intézmények fenntartását, támo-gatását, kivonultak ebből a szerepkörből.
1990. november 27-én azzal a céllal alakult meg a Szakszervezeti és Munkahelyi Művelődési Intézmények Egyesülete /SZMMIE/, hogy a magukra maradt, nem önkormányzati fenntartású, de a lakosság számára is szolgáltatást nyújtó volt szakszervezeti és munkahelyi művelődési intézmé-nyeket tömörítse, egységbe szervezze és ellássa kulturális érdekvédelmüket.
Ezek a kulturális szervezetek a nemzeti kulturális örökség részét képező civil és társadalmi szer-veződésű, a kulturális törvény által meghatározott alapfeladatokat és szolgáltatásokat ellátó önál-ló, vagy részben önálló származtatott jogi személyiségű, alapítványi vagy egyesületi formában működő művelődési házak, könyvtárak, művészegyüttesek voltak.
Ezt a törekvést támogatta az állam - és a mindenkori kulturális minisztérium is -, amikor a költség-vetésben elkülönítetten és garantáltan, a volt szakszervezeti és munkahelyi művelődési intézmé-nyek számára un. működési támogatást biztosított, s ennek az összegnek pályázati keretek közötti felosztására a Szakszervezeti Munkahelyi Intézmények Egyesületét bízta meg.
Igazán nagy eredmény volt, amikor 1992-ben sikerült elérni, hogy a minisztérium költségvetési fejezetében – külön soron – biztosította az SZMMIE működési támogatását.
Az Egyesület – megalakulása óta – szakadatlan küzdelmet vív a megmaradásért, a művelődési há-zakban, könyvtárakban, művészeti együttesekben felhalmozott kulturális értékek megmentéséért, a szolgáltatások nyilvánossá tételéért, a mélyen beágyazódott kulturális hagyományápolás és őr-zés továbbviteléért, és ezek feltételéért; a közművelődési feladatok financiális hátterének kiszá-mítható megteremtéséért.
Az intézményekben folyó kulturális tevékenység és szolgáltatások fenntartása hozzájárul a helyi közösségek és civil szervezetek művelődési kínálatához, a települések népességmegtartó erejének növeléséhez.
Számos helyen ma már a mi intézményeink /művelődési házak, könyvtárak, művészegyüttesek/ az egyedüli kulturális szolgáltatók, így az egyetlen művelődési lehetőség, a közösségi élet és a köz-életi aktivitás még megmaradt színtere.
2000-ben a szervezet nevet változtatott, új neve
Területi Művelődési Intézmények Egyesülete /TEMI/ lett.
Meggyőződésünk szerint a Területi Művelődési Intézmények Egyesülete szervezetei által végzett kulturális tevékenység a magyar kulturális örökség része, és néhány intézmény /már 100-150 éve tartó/ működése a szakmai örökség alapintézménye.
1997-ben a TEMI Vezetősége saját díjat alapított,
„Közösségi Művelődésért” díj néven, azon kollégák részére, akik tevékenységükkel kiemelkedően szolgálták a korszerű művelődést és a művészeti ízlés fejlesztését.
Ezt a díjat 2015-ben az egyesület meghatározó személyisége Urbán Gyula emlékére, aki 1993-tól 2006-ban bekövetkezett haláláig a TEMI elnökeként fáradhatatlanul tevékenykedett az egyesület létrehozása, majd működése, fennmaradása érdekében - Urbán Gyula Közösségi Művelődésért Díj -névre változtatta.
A kitüntetés adományozásában minden évben 3-4 kolléga részesül.
Az egyesülethez tartozó intézmények, bár lecsökkent létszámmal -, de éppoly lelkiismeretes és színvonalas szakmai munkával, mint 25 éve a kezdetekkor – végzik továbbra is a feladatukat, melynek bizonyítéka, hogy évente több mint három és félmillióan látogatják rendezvényeinket, programjainkat.
A TEMI Elnöksége a hozzánk tartozó kollégáknak az eddigiekhez hasonló, további sikeres és eredményes munkát kíván !
Kenese Szilvia
elnök